6 powodów dla których nie warto uczyć się w szkole

09 KWIETNIA 2016, INNE, 2634
Dzielenie się jest fajne:      

A po co mam się tego uczyć? - pyta syn
Czy przyda mi się to w życiu? - pyta córka
Nie wiem.. - mówisz Ty

Nie motywuj dzieci do nauki. Nie motywuj ich słowami, że jak będą się uczyć w szkole, mieć świetne oceny to znajdą dobrą pracę i będą mieć wspaniałe, spokojne życie. One nie są głupie. Nie wciskaj im bullshitu. Oto 6 najważniejszych powodów:

1. Aplikowałem do wielu firm i żadna jeszcze nie spytała mnie jak się uczyłem w szkole. Żadna nie chciała zobaczyć świadectwa, wyników matur, dyplomu studiów. Nic z tych rzeczy. Liczą się umiejętności i wiedza przydatne w danej pracy, a oceny nie mają z tym nic wspólnego.

2. Dzieciaki nie wiedzą co chcą robić za tydzień a co dopiero gdzie pracować. Więc pieprzenie im o fajnej pracy za oceny to jak mówienie, że na starość dostaną emeryturę. Gówno prawda i gówno ich to obchodzi.

3. Dzieciaki świetnie analizują otoczenie. Uczą się błyskawicznie. I dobrze widzą jak pracują ich rodzice. Od rana do wieczora, matka i ojciec w pracy. Chodzą przemęczeni cały czas, podenerwowani. A gdy są już w domto nie mają siły i chęci spędzić czas z dziećmi. Takie życie to ma być dla nich motywacja?

4. Ile razy Ty sam wykorzystałeś wiedzę zdobytą w szkole podczas pracy? Badania pokazują, że nie używamy jej (pomijając tak podstawowe rzeczy jak mówienie, pisanie itp.).

5. Gdy zmuszasz kogoś do wykonania pewnej czynności budzi się w nim instynkt samoobrony. Zniechęcasz go i robi zupełnie na odwrót. To samo jest z dziećmi. Budzi się w nich bunt i chęć pokazania, że potrafią podejmować własne decyzje w życiu.

6. Szkoła zabija inteligencję, kreatywność. Uczy nas myślenia schematycznego i wypełniania testów. Szkoła uczy nas być własnością rządu i kredytu mieszkaniowego. A tego dla dzieci nie chcemy.

Co w zamian? Chcesz żeby dzieciaki miały fajne życie? Naucz ich podstawowych wartości; miłości, szacunku, wierności, poszanowania i wiary, że mogą osiągnąć w życiu wszystko. Wskaż im drogę, wspieraj ich w pasjach. Niech staną się najlepsze w tym co kochają robić. Pokaż, że celem nie jest mieć 3000 znajomych na FB ale kilku w prawdziwym życiu, którzy są z nami w każdej trudnej chwili. Pokaż co to jest szacunek dla starszych osób, ich doświadczenia i co to znaczy rodzina. Przede wszystkim naucz je nawyku rozwijania własnego charakteru, inteligencji i dbania o własne zdrowie. A praca, pensja i świetne życie przyjdą same. Oceny im tego nie zapewnią.

Dzięki, że przeczytałeś. Piona!
Roland

PS ten artykuł jest wart polecenia innym:

     
co warto zobaczyc, tani nocleg